EUR 25.300

USD 24.043

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.300

USD 24.043

12. 03. 2021

0 komentářů

Propad stavebnictví se nezastavil ani letos, v lednu se začalo stavět méně bytů než loni

 

České stavebnictví se stále nevzpamatovalo z dlouhodobých omezení způsobených koronavirovou infekcí. Po loňském celoročním propadu pokračovalo ve stejném trendu i první letošní měsíc. Stavební produkce v lednu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla meziročně o 5,2 procenta. Méně se začaly stavět také nové byty, firmy jich během ledna v celém Česku zahájily 2 629, což představuje meziroční pokles o 11,3 procenta. Naopak dařilo se dokončovat byty, jejichž stavba začala už dříve.

Loading



 


Nejvíce firmy na začátku roku dokončovaly stavbu bytových domů, kde vzniklo meziročně o 36,5 procenta bytů více. Naopak v rodinných domech došlo k poklesu dokončených bytů v porovnání s loňským lednem o 29,8 procenta.
Nejvíce dokončených bytů eviduje ČSÚ ve Středočeském kraji, kde jich firmy v rámci nové výstavby dokončily 497. Následuje Praha se 431 dokončenými byty a s větším odstupem trochu překvapivě Moravskoslezský kraj (310 dokončených bytů).
Stavebnictví sice funguje dál i přes komplikace způsobené protikoronavirovými opatřeními, přesto ho omezení výrazně zasáhla. Kromě problémů se zahraničními dělníky, na kterých je české stavebnictví závislé, se sektor dlouhodobě potýká se zkostnatělou legislativou. Kvůli ní je povolování nových staveb proces na dlouhé roky, což v konečném důsledku všechny stavby zdražuje. Například nové byty kvůli průtahům stojí průměrně o deset procent více.
Změna by mohla nastat až po přijetí nového stavebního zákona, kterým se nyní zabývá poslanecká sněmovna. Podpořená verze hospodářského výboru konečně řeší léta přehlížený problém systémové podjatosti, kdy stavební úřady fakticky podléhají vůli místních samospráv. Nově by měly stavební úřady spadat přímo pod stát. Snad se to podaří schválit, protože nic české stavebnictví nepotřebuje víc, než jednoduchou legislativu odbourávající zdlouhavou administrativu.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali

Rostoucímu nákupnímu apetitu odpovídá objem poskytnutých hypotečních úvěrů, který se podle odborníků pohybuje na velmi příznivých hodnotách. Mylná představa, v níž hypoteční trh klienty několik let utvrzoval – tedy že slušná úroková sazba začíná v nejhorším případě dvojkou – se již z našich hlav vykouřila.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 11. 2024

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *