EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

22. 09. 2017

0 komentářů

Subjekty:
Sberbank

Průzkum Sberbank CZ ukazuje, že Češi jsou optimisté a půjček se nebojí, rádi by si půjčili i na vzdělání dětí

 

Podle aktuálního průzkumu zpracovaného agenturou Response Now pro Sberbank CZ mají Češi pozitivní vztah k rozumnému využívání půjček. Až 94 % lidí půjčky považuje za obvyklou záležitost a vedle nejběžnějších věcí na které si chtějí půjčovat, jako je automobil, jsou odhodláni investovat například do vzdělání svých dětí. Sberbank CZ průzkum nechala zpracovat v souvislosti s novou FÉR půjčkou, u které od srpna snížila RPSN od 4,99 % a garantuje výhodnější sazbu po celou dobu splácení.

Loading



 


„Vycházíme tak klientům vstříc, půjčka se díky zvýhodněným podmínkám stává dostupnější. Klienti nehradí žádné poplatky, a pokud během splácení dostanou lepší nabídku od konkurence, tak Sberbank CZ sazbu srovná nebo ještě sníží,“ vysvětluje výhody FÉR půjčky Jiří Antoš, člen představenstva a Chief Retail Officer Sberbank CZ. Klienti vyjádřili k půjčkám poměrně pozitivní vztah, až 94 % populace je bere jako běžnou záležitost.
Průzkum přinesl i překvapivé výsledky. Lidé uvádějí velmi rozumné důvody, za jakých si jsou ochotni půjčit. Skoro polovina by chtěla investovat do vzdělání, svého 16 % nebo dětí 32 %. „Vnímám to jako velice pozitivní výsledek, který ukazuje, že lidé uvažují v dlouhodobém horizontu a berou vzdělání jako důležitou investici. Jsem rád, že k tomu díky atraktivním podmínkám naší půjčky můžeme přispět,“ uvádí Jiří Antoš.
Z dat průzkumu pro Sberbank dále vyplývá, že většina lidí (68 %) má jasnou představu na co a kolik si chce půjčit. Pokud se podíváme na věkovou strukturu a vzdělání respondentů, pak nejjasnější představu mají lidé ve věkovém rozmezí 18 – 29 let (80 %) a vysokoškoláci (82 %). Naopak starší lidé a lidé s nižším dokončeným vzděláním tak jasnou představu nemají. Nejčastěji mají Češi zájem o půjčku na auto (40 %), ale také na vzdělání dětí (32 %) a láká je také velké elektro (32 %), s odstupem následuje nábytek (17 %) a vlastní vzdělání (16 %).
Průzkum dále přinesl odpovědi na další otázky spojené s financemi. Například pokud potřebujeme peníze, nejprve se obrátíme na příbuzné (64 %). Další volbou je banka, ve které máme běžný účet. Na tu se obrátí v případě potřeby 25 % lidí. Nejčastěji lidé uvedli, že by si půjčili 100 tisíc Kč. Výše přijatelné půjčky i splátky závisí na věku, příjmech a vzdělání respondenta. Průměrná částka, kterou by si beze strachu lidé vypůjčili je 160 tisíc Kč. Nejméně by si půjčili starší lidé a lidé s nižšími příjmy a vzděláním (120-130 tis. Kč), nejvíce pak vysokoškoláci s vyššími příjmy (210-220 tis. Kč).
Průzkum také přinesl informace týkající se negativních pocitů spojených s půjčkami. Například pouze 20 % respondentů uvádí, že se za půjčku stydí. Nejčastěji (41 %) by půjčku lidé zatajili před svými kolegy z práce, dále pak před zaměstnavatelem (34 %) a před přáteli (30 %). Naopak otevření jsou Češi v komunikaci o půjčce s rodinou. Reálnou výši půjčky by valná většina (90%) otevřeně sdělila svému partnerovi. Tři čtvrtiny dotázaných by byly upřímné také ke svým rodičům a dětem.
Jedna z otázek průzkumu také směřovala k tomu, jak se Češi staví k neočekávanému zbohatnutí. Odpovědi ukazují, že poměrně konzervativně a racionálně. Většina by dědictví, výhru nebo dar uspořila nebo investovala. Více jak polovina by si snížila stávající půjčku. Třetina by ho použila na běžný provoz domácnosti nebo by si udělala něčím radost. Očekávané peníze „navíc“ např. odměny nebo bonus z práce by téměř polovina utratila za výdaje v domácnosti. 38 % by si pořídili něco pro sebe pro radost. Pozitivní zprávou je, že cca 30 % lidí (ženy 35 %) by obdarovalo z neočekávaného daru své blízké.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *