EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Realitní společnost České spořitelny radí, na co si dát pozor při nákupu nemovitosti

 


 

     V nevyhovujícím technickém stavu se mohou nacházet především starší domy, ale nedostatky se objevují i u novostaveb

     Rizikové může být okolí bytu či domu a sousedé

     Profesionální makléř a inspektor nemovitostí poradí, jak se vyhnout špatné koupi 

Nákup nemovitosti představuje důležitý krok, který vyžaduje vysokou finanční investici, a proto velkou pečlivost při jejím výběru. „Ve chvíli, kdy kupující najde byt či dům, který se mu líbí, měl by zhodnotit jeho technický stav. Případně může přizvat inspektora nemovitostí, který vypracuje kompletní technickou zprávu. Na jejím základě pak zájemce může udělat kompetentní rozhodnutí. Zejména u starších nemovitostí je totiž potřeba počítat s případnými opravami, které si vyžádají další investice, s nimiž je nutné dopředu počítat,“ říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).

Na první pohled může byt či dům vypadat v pořádku, ale až důkladná a odborná kontrola odhalí vážnější problémy. U starších nemovitostí musí kupující počítat s některými nedostatky způsobenými opotřebením a nutností menší či větší rekonstrukce. Určité problémy se však mohou vyskytnout také u novostaveb. „Nejčastěji se jedná o statické praskliny zdí, riziko vzniku tzv. tepelných mostů či nedostatečnou kročejovou izolaci projevující se horším odhlučněním. Odstranění těchto nedostatků je poměrně složité a vyžaduje stavební úpravy. Je tak zcela na místě zvážit, zda se v takovém případě nepoohlédnout jinde,“ radí Marek Doležal z franšízové pobočky RSČS/CR Estate.

„U starších domů se často setkáváme se skrytými vadami, jako jsou špatné rozvody tepla a elektřiny, poškozená střecha a nedostatečná izolace projevující se zvýšenou vlhkostí, ale i celkově špatné řemeslné zpracování. Pokud se prodává zařízená nemovitost, vady se mohou skrývat za nábytkem. Proto je potřeba být při prohlídce důkladný a ideálně přijít v doprovodu odborníka,“ upozorňuje Marek Doležal. Dalším rizikem zejména u pozemků určených k výstavbě pro rodinné domy může být nedostatečná kapacita sítí například pro připojení na kanalizaci. Náhradní řešení, jako je vlastní čistička či septik, pak bývá velmi nákladné.

V případě bytu by si zájemce měl zjistit, zda se nenachází v blízkosti strojovny výtahu či vzduchotechniky, které jsou v provozu 24 hodin denně a mohou způsobovat nepříjemné hučení. Podobné hlukové potíže mohou vzniknout i v bytě umístěném nad garážemi. Kromě parkujících aut může rušit také vytahování garážových rolet. Nepříjemné je rovněž špatné hlukové provedení budovy, kvůli kterému mohou být slyšet zvuky nejen ze společných prostor, ale také od sousedů. „Určitá rizika mají přízemní byty s předzahrádkami, které jsou snadněji napadnutelné zloději a vandaly. V tomto případě je nutné počítat s investicí do dobrého zabezpečení,“ varuje Marek Doležal.

Zvýšenou pozornost by měl zájemce věnovat okolí, kde se byt či dům nachází. „V blízkosti silnice, železniční tratě či letiště se s klidným bydlením počítat nedá. Rušit může i nedaleký obchod, kam v brzkých ranních hodinách najíždějí dodávky s čerstvými potravinami. Pozor také na stávající a plánované komerční objekty, kam budou denně proudit davy lidí a jejich automobily zaplní parkovací místa. Zájemce by se určitě měl informovat na příslušných úřadech, zda v okolí nehrozí nějaká velká rušivá výstavba či změna územního plánu,“ doporučuje Marek Doležal. Před koupí je dobré prověřit také rizika spojená s povětrnostními podmínkami, jako je bydlení v návětrné oblasti, zápach z čističky, pohnojeného pole nebo zemědělského objektu či riziko sesuvu půdy a povodní.

Při výběru je důležité myslet i na budoucí sousedy, protože dobré sousedské vztahy jsou nedílnou součástí spokojeného bydlení. U bytů může být problematické soužití v případě rodin s malými dětmi či studentů žijících nočním životem. U rodinných domů je zase potřeba dát si pozor na aktivní sousedy, kteří např. často pálí listí, kutí dlouho do noci nebo mají hlučná domácí zvířata. 

Najít nemovitost, která by nepotřebovala žádné úpravy, není jednoduché. Kupující by proto měl zejména u těch starších počítat s nutností rekonstrukce. „Prvním krokem by pro něj mělo být rozhodnutí, zda je pro něj technický stav nemovitosti přijatelný, a především, zda o ni stojí natolik, že je ochoten investovat další peníze do potřebných oprav,“ dodává Marek Doležal.

Na jaká rizika je potřeba dát pozor při nákupu nemovitosti?

  1. 1.    Rizika technického charakteru
  • ·    Stav nemovitosti (skryté vady, vlhkost, špatné rozvody elektřiny, poškozená střecha či izolace, nekvalitní řemeslné zpracování, nedostatečná kapacita sítí pro připojení RD)
  • ·    Hluk (chybějící kročejová izolace, bydlení v blízkosti strojovny výtahu, vzduchotechniky, garáží s roletami)
  • ·    Zabezpečení (nutnost většího zabezpečení u přízemních bytů s předzahrádkami)

 

  1. 2.    Rizika okolí
  • ·    Hluk (železniční trať, parkoviště, letiště, frekventovaná silnice) 
  • Přírodní podmínky (návětrná oblast, riziko sesuvu půdy či povodní, výstavba na nekvalitním podloží, zápach z nedaleké čističky či pohnojeného pole)
  • ·    Okolní výstavba (ruch a nedostatečné parkovací kapacity díky komerčním objektům, plánovaná výstavba či změna územního plánu)

 

  1. 3.    Rizika sousedů
  • ·    Hluk (noční život, časté opravy a rekonstrukce v nevhodných časech)
  • ·    Vztahy (mnoho o sousedech napoví už zvonky a vstupní dveře do bytu)

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

nákup nemovitosti

Je letošní rok vhodný pro nákup nemovitosti?

Letošní rok je charakteristický zatím dvěma zásadními vlastnostmi. Oživení trhu nemovitostí i hypoték přináší určitou naději, že bude brzy lépe. Na druhou stranu, ale trh nemovitostí oživuje o dost rychleji, než klesají úrokové sazby u hypoték. Tak jak tedy: koupit nové bydlení, nebo ještě čekat?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024

Nemovitosti poskytují pocit jistoty. U luxusních bytů však hraje velkou roli lokalita

Foto: Pixabay.com Zájem o koupi nemovitostí stále roste, i přes to, že jejich cena neklesá. V hledáčku kupujících jsou i ty luxusní, jejichž cena je vyšší než u průměrných bytů v dané lokalitě. Nákup nemovitosti vzbuzuje pocit jistoty a víru, že jejich hodnota postupem času nijak zvlášť neklesne. Navíc mnozí chtějí zabezpečit své děti do […]

Text: Monika Lukešová

15. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *