20. 11. 2024
Renegociace tvoří téměř 40 % pronájmů průmyslových prostor
Podle analýzy Savills týkající se trhu průmyslových nemovitostí v České republice se renegociace neboli, tzv. prodloužení platnosti starších nájemních smluv ve stávajících prostorách, staly významnou součástí trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Minimálně 30% podíl renegociací na celkové nájemní aktivitě monitorujeme na českém trhu již od roku 2011, přičemž v některých letech přesahují renegociace i 45 % celkové poptávky.
Lenka Pechová, Senior Research Analyst v Savills, říká: „Aktuální data potvrzují silný trend prodlužování nájemních smluv. V samotném třetím kvartálu letošního roku tvořily renegociace 38 % nájemní aktivity, přičemž bylo prodlouženo 20 smluv s celkovou plochou 129 100 m². Za první tři kvartály letošního roku pak renegociace představují zhruba třetinu hrubé poptávky.“
„Prodlužování nájemních smluv využívají zejména firmy, které chtějí pokračovat v podnikatelských aktivitách v dané lokalitě a nemají další důvody k přesunu do jiné oblasti. Takový krok firmám ušetří značné náklady, které by jinak musely investovat do stěhování a přizpůsobení nových prostor jejich, často specifickým, potřebám,“ doplňuje Ondřej Míček, Head of Industrial v Savills.
Renegociace se vyplatí zvážit již při uzavírání nové nájemní smlouvy, kdy si nájemce může předem zajistit možnost prodloužení nájmu. I přes zajištění opce v nájemní smlouvě je však nutné na prodloužení myslet s předstihem a celý proces začít minimálně rok a půl před koncem původní doby nájmu. Nájemce si díky tomu bude moci držet otevřeny všechny alternativní varianty pro případnou relokaci – od existujících jednotek po novou výstavbu a současně bude mít dostatek času na samotné stěhování a s tím spojené kroky.
„Firmy, které využívají možnost renegociace, obvykle bývají v dané lokalitě dobře etablované, což je pro ně klíčové zejména z hlediska zaměstnanců. I stěhování do vedlejší obce, například o 10 km, může znamenat ztrátu až 40 % pracovníků, a posun o 20 km může znamenat dokonce ztrátu až 80 % zaměstnanců,“ upozorňuje Ondřej Míček.
Renegociace historicky kopírují rostoucí trh průmyslových prostor v České republice. V období přibližně od roku 1997 až do roku 2005, kdy vznikaly první moderní nájemní haly, nebyl pro renegociace prostor a také se ze statistického hlediska příliš nesledovaly. Postupem času se trh rozvíjel a stával se více transparentním, přibývalo nájemců, kterým končila první nájemní smlouva, takže se renegociace objevovaly častěji. Čím více metrů čtverečních bylo pronajato a předáno do užívání, tím více metrů čtverečních bylo následně přejednáváno, případně prodlužováno bez zásadních změn nájemních podmínek. V posledních 15 letech jsou již renegociace nedílnou součástí nájemní aktivity a v některých případech jsou spojeny s rozšířením či zmenšením pronajímaných prostor.