EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Rostoucí úrokové sazby zvedají oblibu spořicích produktů, ukázal Barometr obliby spoření v posledním čtvrtletí 2018

 

V posledním čtvrtletí roku poskočila průměrná obliba všech spořicích produktů o půldruhého procentního bodu, přitom si žádný nepohoršil, což se stalo vůbec poprvé. Na prvním místě se už třetím rokem drží stavebko, druhé je doplňkové penzijní spoření, které si oproti minulému barometru polepšilo nejvíce, o tři procentní body.

Loading



 


„Většina lidí má tendenci reagovat podvědomě spíše na absolutní čísla. Postupné zvyšování sazeb proto podporuje růst obliby produktů, které jsou na nich založeny. Češi jsou zároveň konzervativní: pětina lidí nechává ráda peníze doma ‚v matraci‘, necelé polovině vyhovují spořicí účty. S tím souvisí také pevná obliba stavebka, které se dlouhodobě drží nad 55 procenty,“ říká tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Barometr obliby spoření zkoumá preference Čechů při ukládání peněz. Každé čtvrtletí se ho účastní tisíc respondentů. Výsledky neukazují, kolik lidí má jaký produkt, ale jaké procento Čechů považuje danou možnost za zajímavou pro uložení peněz.

(Zdroj: IBRS, N=1000; statistická chyba: max. 2,6 %)

Bez ohledu na to, jak Vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou?

„Tři roky sledujeme preference Čechů ohledně spoření. Spořicí produkty se rozdělily do tří skupin: tu první tvoří samotné stavebko, jediný produkt s nadpoloviční oblibou. Ve druhé skupině následují penzijní spoření, spořicí konto a drahé kovy. Jejich podpora se pohybuje nad 40 %. Ostatní možnosti spoření se povětšinou obtížně dostávají přes třetinovou hranici,“ dodává Jiří Šedivý, tajemník asociace.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *