EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

RSTS slaví 25 let na trhu rekordními úvěry

 

Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) slaví 25 let svého působení na českém trhu rekordem v objemu poskytnutých úvěrů. Od začátku roku lidem na lepší bydlení poskytla přes 10,3 miliard korun.

Loading



 


Od pár zaměstnanců až po druhou nejsilnější stavební spořitelnu v Česku – to je příběh, který se začal psát 7. září roku 1993. Tehdy Raiffeisen stavební spořitelna začala lidem pomáhat se spořením a s realizací jejich plánů o bydlení ještě pod původním názvem AR stavební spořitelna.
RSTS vždy kladla důraz na moderní technologie a stala se vůbec první spořitelnou v České republice, u které klienti mohou sjednat stavební spoření i úvěr pomocí elektronického podpisu. Společnost letos také uvedla do provozu nový systém pro schvalování úvěrových žádostí. Díky větší míře automatizace tak může úvěry schvalovat mnohem rychleji, třeba i v řádu jen několika hodin.
A právě z hlediska úvěrů letos RSTS zažívá vůbec nejúspěšnější rok v celé její historii. Ke konci srpna lidem poskytla financování v objemu více než 10,3 miliard korun, což je v meziročním srovnání růst téměř o 50 %. Průměrná výše úvěru se pohybovala okolo 700 tisíc korun.
„Tento rok je zájem o úvěry skutečně obrovský. Kromě rychlého procesu zpracování je to způsobeno také postupným růstem úrokových sazeb. Řada klientů raději urychlila své rozhodování o pořízení nového bydlení nebo rekonstrukci, aby si zajistili nižší úrokovou sazbu. Podstatnou roli ale hraje také nové doporučení České národní banky zpřísňující pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů, které vstoupí v platnost už v říjnu,“ říká Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.
V celkovém součtu RSTS lidem na bydlení od začátku svého působení poskytla přes 136 miliard korun. Rostoucí zájem však spořitelna pozoruje i v segmentu stavebního spoření. Za osm měsíců tohoto roku spořitelna uzavřela v meziročním srovnání o 31 % více smluv o stavebním spoření. Výrazně rostl zejména segment 0 – 25 let, a to díky akční úrokové sazbě 1,5 % ročně, kterou RSTS na tzv. dětské smlouvy nabízí až do konce tohoto září.
„Ekonomice se daří, a tak se lidé snaží vytvořit finanční rezervu. Ta se jim může hodit například pro pořízení vlastního bydlení. Právě stavebko je všeobecně vnímáno jako bezpečný a výnosný produkt vhodný k tomu našetřit si do budoucna zajímavou částku. Očekávám, že výborné výsledky na trhu stavebního spoření budou pokračovat i v následujících měsících a s největší pravděpodobností i v příštím roce,“ uzavírá Jan Jeníček.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *