EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

16. 03. 2023

0 komentářů

SAS: Etické využívání dat je základem rozvoje umělé inteligence

 

Trh s GAI (generativní umělá inteligence) poroste podle odhadu společnosti SAS meziročně o 34 procent. Do roku 2030 dosáhne objemu 110 miliard dolarů. Generativní umělá inteligence je označení, které se používá k popisu jakéhokoli typu umělé inteligence (AI), kterou lze použít k vytvoření nového textu, obrázků, videa, zvuku, kódu nebo syntetických dat.

Loading



 

Experti SAS proto připomínají veřejnosti nebezpečí nevhodného používání technologií, které vytvářejí audiovizuální, grafický a textový obsah. Pro vlády, podniky a mezinárodní instituce by mělo být vytvoření rámce pro regulaci etického využívání dat prioritou.

„Velká moc vyžaduje velkou zodpovědnost. Nejdůležitější je uvědomit si, že všichni vytváříme a spotřebováváme data. Každý z nás musí být odpovědný za jejich etické použití. Prvním krokem je zvýšit obecné povědomí o problémech datové etiky v organizacích. Pak bychom prostřednictvím spolupráce mezi byznysem, vládami a organizacemi dospět k vývoji systémových řešení a regulací, které zajistí, že algoritmy, jako každý jiný nástroj, budou používány zodpovědně a že jejich závěry a dopady budou plně vysvětlitelné,“ uvedl ředitel české pobočky SAS Institute Petr Šlajchrt.

Podle odborníků SAS by se zásady a předpisy související s umělou inteligencí měly zaměřit na data, která jsou základem algoritmů. Společnosti vytvářející inovace založené na umělé inteligenci se musí postarat o jejich etické shromažďování a používání. Všichni by se v této oblasti měli řídit jasnými pravidly.

Pozornost by měla být věnována také potřebě odpovídajících právních předpisů. Silně regulovaná odvětví – jako jsou finanční služby a zdravotnictví – mají různé priority, pokud jde o zpracování a ochranu údajů, které uchovávají. Například v bankovnictví bude primárním cílem nejen z etického důvodu, ale také obchodního, zabránit phishingu a vyhnout se diskriminaci zákazníků.

REKLAMA

„S daty z IoT zařízení (internet věcí) z domova bychom neměli zacházet na stejné úrovni jako s lékařskými nebo finančními daty. Realita je taková, že stále určujeme, jak budou tyto soubory dat v budoucnu využívány. Jen si představte využití dat z chytrých pečících trub a ledniček ke studiu stravovacích návyků pro životní pojištění. Řada data se rychle stane vysoce citlivými. Proto je tak důležité s nimi zacházet eticky,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Společnost SAS navrhuje etický model založený na orientaci na člověka, transparentnost, soukromí, bezpečnost a inkluzivitu jako výchozí bod pro odpovědné používání generativní umělé inteligence.

Zatímco termín generativní umělá inteligence je často spojována s ChatGPT a padělky, tato technologie byla zpočátku používána k automatizaci opakujících se procesů používaných při digitální korekci obrazu a digitální korekci zvuku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *