EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

05. 11. 2020

0 komentářů

Savills: Ceny administrativních budov v Praze jsou přiměřené a Česká republika zůstává v rámci regionu bezpečným investičním trhem

 

Podle nejnovějšího výzkumu společnosti Savills je ocenění pražských kancelářských nemovitostí přiměřené a to i navzdory mírnému nárůstu výnosnosti v prémiovém segmentu během prvního pololetí tohoto roku. Tento celoevropský posun výnosnosti přispěl k rozšíření průměrného rozpětí mezi výnosností evropských prémiových kanceláři a státních dluhopisů zemí Eurozóny na 325 bazických bodů, což je o více než 100 bazických bodů nad dlouhodobým průměrem.

Loading



 


Investorovi musí být kompenzováno riziko investování do nemovitostí namísto do státních dluhopisů, které jsou takzvaně „bezrizikové“. Riziko investic do nemovitostí zahrnuje budoucí reálný růst nájemného a depreciaci. Analýza výnosů evropských kancelářských nemovitostí provedená spol. Savills využívá metodiku, která hodnotí fundamentální ocenění prémiových kanceláří v porovnání s tržním oceněním napříč 23 evropskými trhy včetně Prahy.
Nejnovější analýza výnosů evropských kancelářských nemovitostí, zveřejněná v říjnu, ukázala, že ocenění nemovitostí na většině evropských kancelářských trhů (15 z 23) je na konci druhého čtvrtletí roku 2020 přiměřené, a to i přes omezené vyhlídky na růst nájemného. Současně s tím, jak správci diverzifikovaných portfolií pokračují v navyšování jejich nemovitostní složky, budou rekordně nízké výnosy státních dluhopisů i nadále činit investice do prémiových kanceláří atraktivními.
Nízká míra neobsazenosti pražských kanceláří ve výši 6,1 %, pomalé tempo dodávání nových kancelářských prostorů na trh a vysoká likvidita, kterou disponují institucionální investoři, významně snižuje riziko.
„Tento výzkum jasně ukazuje, že pražské prémiové kancelářské nemovitosti jsou  oceněné přiměřeně, i s tím, že by výnosnost mohla ještě klesnout. Jak z výzkumu vyplývá, současná výnosnost prémiových kanceláří ve výši 4,10 % je o 22 bazických bodů nad svou fundamentální úrovní. Praha i Česká republika jsou i nadále v rámci regionu bezpečným útočištěm pro kapitál díky silným tržním fundamentům.“ říká Fraser Watson,  ředitel v oddělení investic spol. Savills ČR a SR. „V dnešní éře nízkovýnosových dluhopisů bude rizikově vážená výnosnost pražských kanceláří i nadále přitahovat investory.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *