EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

17. 12. 2019

0 komentářů

Se zvířetem v pronájmu: Na co dát pozor

 

Pes je v České republice nejoblíbenějším domácím zvířetem – má ho téměř každá druhá domácnost. Při hledání nového nájemního bydlení tak mnoho lidí řeší, zda majiteli nebude domácí mazlíček vadit a jak jeho přítomnost v bytě vyřešit ke spokojenosti obou stran. Jaké jsou možnosti nájemců i pronajímatelů?

Loading



 


Zvíře nemůže majitel bytu zakázat
Nový občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014 myslí na práva nájemců bytů. Pronajímatelé jim nemohou domácího mazlíčka v bytě zakázat, resp. nemohou v případě zákazu vymáhat soudně pokutu za jeho nedodržení. Nájemci však musí být ohleduplní a chovat zvíře mohou pouze tehdy, pokud nepůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu nepřiměřené obtíže. Pod ty lze zahrnout například znečišťování společných prostor nebo to, když zvíře ruší ostatní obyvatele nad únosnou míru. I tak je ale poměrně těžké stanovit, kde je hranice snesitelnosti, a takové porušení se nedokazuje snadno.
Mnoho pronajímatelů vyžaduje kvůli zvířeti zvýšené zálohy nebo vyšší počáteční kauci. Někteří za psa či kočku v bytě vybírají pravidelný poplatek, kterým se jistí proti případným škodám. „Praxe poplatků za zvíře je běžná v zahraničí, ale už se objevuje i v České republice a nájemci si na ni postupně zvykají. Vždy je však třeba vše řádně smluvně ošetřit a výši poplatku přesně stanovit, aby v budoucnu nedošlo k nedorozumění,“ doplňuje Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky. „Pokud není ve smlouvě definováno, že výše nájmu či poplatků už zahrnuje i chov zvířete, může pronajímatel požadovat po nájemci uhrazení zvýšených nákladů na údržbu společných prostor.“ 
 
Byt vybírejte s ohledem na zvíře
Na domácího mazlíčka je dobré myslet i při výběru bytu. Pokud je v něm dřevěná podlaha, psí drápky ji snadno poškodí a majiteli vznikne škoda, kterou bude po nájemci vymáhat. Zvíře také může rozkousat textilie nebo poškodit nábytek, proto je lepší vybírat spíše prázdný byt, který si sami zařídíte. U vybaveného bytu můžete navrhnout přidat do nájemní smlouvy závazek, že s ukončením nájmu například nahradíte stávající koberce novými. Na škody způsobené zvířetem myslí i pojišťovny – pokud víte, že váš pes mívá slabší chvilky, je vhodné si případné škody pojistit.
 
Jednejte přímo
Základem dobrých vztahů je otevřené jednání. Tím, že psa či kočku majiteli nenahlásíte, si situaci spíše zkomplikujete. „Nájemcům s domácím mazlíčkem doporučujeme se s majitelem bytu hned na začátku přesně domluvit. Určitě není dobré zvíře tajit – narušuje to dobré vztahy mezi oběma stranami, což může být v budoucnu problém třeba při prodlužování nájemní smlouvy,“ doplňuje Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.
Pokud se majitel bytu obává problémů spojených se psem v bytě, může být řešením i reference od předchozího pronajímatele bytu. Potvrzení, že váš mazlíček není hlučný a nebyl s ním nikdy žádný problém, domluvu výrazně ulehčí. Při prohlídce se nebojte vzít psa s sebou – majitel bytu uvidí, jak je vychovaný, a váš zodpovědný přístup ocení.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Předávací protokol

K čemu je předávací protokol při pronájmu bytu

Při nastěhování a přejímání nemovitosti je vhodné zaznamenat stav energií a také stav bytu, který se začíná pronajímat. Stejně tak je dobré zaznamenat stav energií a stav předávaného bytu při odstěhování nájemníka. Předejdete tak sporům při vyúčtování a také sporům o rozbité vybavení bytu či jiné škody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shuttestock

21. 09. 2022

Co zařídit při konci pronájmu

Co zařídit při stěhování z pronájmu

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou a také občanským zákoníkem, který upravuje základní podmínky pro nájemní vztah. Tento vztah končí ukončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou, nebo podáním výpovědi. Přičemž výpověď může být ze strany majitele nemovitosti i ze strany nájemníka.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 06. 2022

Příjem z pronájmu bez daňového přiznání, aneb kdy je příjem z pronájmu osvobozen od daně z příjmu a kdy nemusíte platit daň.

Kdy není nutné podávat daňové přiznání, i když máte příjem z pronájmu?

Příjem z pronájmu je příjem dle §9 zákona o daních z příjmu a jako takový musí být uveden v daňovém přiznání a zaplacena z něj daň z příjmu. Pokud jste loni realizovali příjem z pronájmu, tak vám zaměstnavatel nesměl provést roční zúčtování daně a musíte podat do 1. dubna (2. května elektronicky) daňové přiznání.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

03. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *