26. 06. 2020
Skoro polovina Čechů se letos chystá rekonstruovat bydlení. Na co se připravit?
Podle dostupných dat letos většina Čechů plánuje trávit letní dovolenou v tuzemsku. Mnozí se spokojí jen s menšími výlety do přírody ve svém okolí, a i když vyrazí na nějaký pobyt, plánují na něj vynaložit méně financí než v uplynulých letech. Ušetřený čas i peníze tak lidé mohou vložit do úprav bydlení.
Podle průzkumu Raiffeisen spořitelny například letos v únoru plánovala rekonstrukci bytu či domu téměř polovina Čechů a jak ukázala data doplněná v květnu, zhruba 90 % od tohoto záměru neodradila ani pandemie. Co se týče nejčastěji rekonstruovaných částí bytu, dle dubnového průzkumu agentury IPSOS pro společnost Wüstenrot vévodí v plánech Čechů koupelna a WC. Tu se chystá upravovat 46 % lidí, kteří se chystají pustit do rekonstrukcí.
K rekonstrukci lákají četné výhody: mimo jiné zvýšení komfortu bydlení nebo snížení energetické náročnosti a s tím spojené finanční úspory, ale hlavně také zmírnění či eliminace rizik spojených se starými rozvody, ať už by šlo o prasknutí vodovodních trubek nebo zkrat elektřiny s následným požárem. K rekonstrukcím zahrnujícím změny dispozic nemovitosti se pak často uchylují rodiny očekávající přírůstek nebo toužící po vzdušnějším prostoru. Ať už k rekonstrukci přistoupíte z jakéhokoliv důvodu, jde o „projekt“, který je potřeba důkladně promyslet a naplánovat.
Hlavní otázka zní, zda budete byt rekonstruovat kompletně anebo částečně. „V případě rozsáhlejších stavebních úprav je více než vhodné oslovit ke konzultaci projektanta, který posoudí, zda plánované úpravy zasáhnou do nosných konstrukcí. Jestli ano, budete potřebovat posudek statika, stavební povolení a případně i souhlas společenství vlastníků bytových jednotek, přičemž SVJ je potřeba informovat i o přesném rozsahu prací. Pokud k zásahu do nosných zdí nedojde, postačí místo stavebního povolení ohlášení rekonstrukce bytu,“ říká Jan Boruta ze společnosti FérMakléři s tím, že u družstevního bytu budete navíc potřebovat písemný souhlas družstva s rekonstrukcí. Sousedy se též v rámci slušnosti vyplatí informovat o tom, kdy budou probíhat hlučné práce.
Cenovka závisí na rozsahu prací i požadavcích na kvalitu či luxus
Plánování rekonstrukce by mělo proběhnout v dostatečném předstihu, ideálně půl roku, a to hlavně tehdy, pokud si na práce najmete firmu či řemeslníka. Ti totiž často vyžadují rezervaci v dostatečném předstihu, jinak si účtují peníze navíc. Několik týdnů až měsíců také může trvat dodání materiálů – na objednávku často bývají třeba obklady. Ještě dřív musíte začít s plánováním v případě, že si chcete vzít na rekonstrukci bytu úvěr. A kolik vlastně rekonstrukce bytu stojí? Například kompletní rekonstrukce panelového bytu 3+1 včetně výměny oken, rozvodů, vyzdění jádra, nové kuchyně, koupelny a podlah vás bude stát minimálně 600 000 Kč. Při vyšších nárocích na kvalitu materiálu se rozpočet může vyšplhat i na jeden milion korun či ještě výše – například pokud si dopřejete opravdu luxusní obklady či dlažbu. „Třeba mozaika Exclusive dekor oro od světoznámé módní značky Versace, která je vhodná na stěny, stojí asi 120 tisíc korun za kus,“ vysvětluje Martin Bezděk, jednatel firmy M.B.KERAMIKA, která obklady značky Versace na českém trhu nabízí. „Na druhou stranu, ne vždy platí, že luxus rovná se statisícová cenovka. Právě značka Versace totiž nabízí i luxusní obklady a dlažby za dostupné ceny: třeba obklady Solid Gold vyjdou zhruba na patnáct set korun za metr čtvereční. Dlažba Eterno, která je dostupná i skladem pak vyjde asi na dva tisíce za metr čtvereční,“ dodává Martin Bezděk.
Hypotéky na rekonstrukci mají svá specifika
Nemáte-li vlastní zdroje, pro menší rekonstrukce se hodí úvěr ze stavebního spoření. Hypotéky se pak většinou poskytují od minimální výše 300 tisíc korun. „Při využití hypotéky na rekonstrukci nebo na výstavbu uvolňuje banka finanční prostředky postupně. Formou dohlídek pak průběžně kontroluje, co se za uvolněné peníze skutečně postavilo a zda to odpovídá plánovanému rozpočtu. Nevyžaduje tedy dokládat faktury nebo účtenky za stavební práce a materiál,“ popisuje Jan Boruta. „Možným úskalím proto může být, pokud se peníze vydají, ale vy se odkloníte od projektu, ať už vlastní vinou při stavbě svépomocí, nebo když řemeslník inkasoval peníze, ale neodvedl potřebou práci. Banka vám pak nemusí uvolnit další peníze a bez vlastních zdrojů se může rekonstrukce zastavit,“ upozorňuje Jan Boruta.
S firmou, nebo svépomocí?
Mnoho lidí se ve snaze ušetřit pouští do rekonstrukce bytu svépomocí. Cena práce opravdu tvoří zhruba třetinu celkové ceny rekonstrukce, ty nejdražší práce, třeba veškeré rozvody, ale svépomocí dělat nemůžete. V případě těch levnějších by vás zase náprava případných chyb mohla vyjít ještě dráž, než samotná práce. Jestli třeba zapomenete na hydroizolační nátěr v koupelně, můžete ji celou vybourat a postavit nanovo. Na práci navíc nebudete mít záruku. Na druhou stranu, když si objednáte firmu, musíte na řemeslníky denně dohlížet a ujistit se, že vše dělají podle plánu. Dodavatele proto vybírejte proto velmi pečlivě a dohledávejte důvěryhodné reference.
Jestli si přesto na svépomoc věříte, nastudujte si pečlivě a detailně všechny technologické postupy a mějte k dispozici kvalitní profesionální nářadí. Zručný kutil se může pustit například do bouracích a vyklízecích prací, úpravy omítek, výmalby, plovoucích podlah nebo obkladů a dlažeb. Naproti tomu se raději nepouštějte do výměny oken a vstupních dveří, zdění či pokládání parket. A rozhodně ne do zmíněných rozvodů, u nichž mohou mít nekvalifikované zásahy fatální následky a je navíc potřeba revizní zpráva pro SVJ a pojišťovnu.