19. 01. 2022
Spořitelna založila společnost ČS Dostupné bydlení, která bude stavět cenově dostupné nájemní byty
- ČS Dostupné bydlení chce úzce spolupracovat s municipalitami a v následujících letech plánuje postavit stovky až tisíce cenově dostupných nájemních bytů zejména pro potřebné profese (učitelé, zdravotní sestry, ošetřovatelky, policisté apod.). Novou dceřinou společnost ČS Dostupné bydlení, bude ze 70 % vlastnit Česká spořitelna a zbývajících 30 % bude vlastnit Stavební spořitelna ČS a povede ji Marek Blaha, který byl ve Spořitelně v posledních pěti letech ředitelem retailové distribuce.
- Model fungování nové dceřiné společnosti bude založen primárně na vlastní výstavbě nájemních bytů, ideálně v rámci společných projektů s municipalitami. Cílem nové dceřiné společnosti bude poskytovat nájemné bydlení za ceny, které jsou výhodnější než průměrný tržní nájem.
„Nemůžeme nájemné přímo dotovat, ale věříme, že díky naší silné pozici v municipalitách budeme schopni při výstavbě nájemních bytů postupovat formou společných projektů s municipalitami a využít pro stavbu cenově výhodnější obecní pozemky. Právě takové projekty jsou typické ve Vídni, kde město poskytuje pozemky za zvýhodněné ceny pod podmínkou, že vzniknou cenově dostupné nájemní byty, z nichž například část následně pronajímá přímo město,” říká generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. A pokračuje: „Dostupné bydlení vnímáme jako jednu z podmínek prosperity celé společnosti a sociálního smíru vůbec. Žádná banka přeci nemůže prosperovat ve společnosti, kde je tak špatná dostupnost bydlení. Jako dobrý hospodář musíme samozřejmě vytvářet zisk pro akcionáře, nicméně dlouhodobá prosperita našich klientů, která na dostupností bydlení závisí, je první podmínkou jakéhokoli zisku Spořitelny.”
„Budeme hledat partnery primárně mezi municipalitami, jakkoli samotná výstavba bude pochopitelně realizována se stavebními firmami a působnost ČS Dostupného bydlení určitě nechceme omezovat pouze na Prahu,” pokračuje Marek Blaha, ředitel nově vzniklé společnosti ČS Dostupné bydlení a dodává: „Máme za sebou úvodní informativní jednání ve čtyřech velkých městech v Čechách a na Moravě, která se odehrávala buď na úrovni náměstků, případně na úrovni primátorů a starostů. Zahájili jsme také komunikaci se dvěma velkými stavebními firmami.“
Inspirace přichází z mateřské Erste Group
Pro Spořitelnu je inspirací právě Vídeň, kde funguje velice dobrá spolupráce mezi bankami, pojišťovnami (např. pojišťovací skupinou VIG, vlastníkem české Kooperativy), developery a městem. Projekty nájemního bydlení mají charakter joint ventures, kde banky financují výstavbu developerů na obecních pozemcích za výhodnější ceny a město zároveň získává přímý podíl na výnosech z nájmů nebo má garantované určité procento sociálních bytů pro své potřeby, či přímo část postavených bytů vlastní a dále samo pronajímá.
REKLAMA
Přímo ve Vídni mateřská skupina Erste Group vlastní a pronajímá tisíce nájemních bytů a podstatnou část z nich pronajímá za velmi dostupné ceny. Jen mezi lety 2018 a 2020 financovala Erste v rámci společného podniku s rakouským developerem takřka 2,5 tisíce nájemních bytů z nichž je většina pronajímána za velmi dostupné ceny. Nedávno pak Erste Group majetkově vstoupila do developerského projektu Wien 3420, kterého se vedle komerčních developerů účastní také přímo rakouská vláda, a jehož cílem je vybudování více než 21 tisíc nových nájemních bytů v rámci nové vídeňské čtvrti Seestadt Aspern, přičemž 14 tisíc z těchto bytů má být pronajímáno za velmi dostupné nájemné.
„Věříme, že pro zlepšení dostupnosti bydlení v ČR pomůže inspirace z Rakouska nebo Německa, kde je legislativní a daňové prostředí více motivující a do jisté míry zvýhodňuje majitele cenově dostupných nájemních bytů a zároveň zvyšuje motivaci institucionálních investorů kapitálově vstupovat do projektů nájemního bydlení,” doplňuje Marek Blaha.
Ceny nemovitostí v ČR za posledních 5 let vzrostly o 60 %
Z dat Eurostatu vyplývá, že cena nemovitostí v ČR vzrostla za posledních pět let průměrně o 60 %, přičemž jen za poslední rok o 20 %. To je po Maďarsku nejvíce ve Střední Evropě. Podle nejaktuálnější studie Deloitte Property Index musí Češi musí na koupi bytu ušetřit 12 hrubých ročních platů, což je v podstatě nejvíce z celé Evropy. Například Portugalcům stačí sotva čtyři roční platy na nákup 70metrového bytu. Češi jsou přitom stále velmi fixovaní na vlastnictví bytu, realita ve většině rozvinutých zemí je ale taková, že v nájmu bydlí 40-60 % obyvatel, u nás je to sotva třetina.