EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

12. 04. 2017

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Starší lidé si stále častěji kupují nové byty

 

Nové byty si v poslední době pořizují zejména mladší lidé. Mohou za to výhodné sazby hypoték a optimistické vyhlídky do budoucna. Jak ale vyplývá z kontinuálního průzkumu největšího rezidenčního developera společnosti Central Group, změnu bydlení řeší stále více i starší generace.  Zákazníci ve věku nad 50 let často vlastní velký byt v lukrativní části Prahy a jeho prodejem mohou získat byt menší a zároveň dostatečnou finanční rezervu. Podle dat Central Group představovali lidé nad 50 let asi 25 procent loňských prodejů. Meziročně se jedná o více než 15procentní růst. Za celý loňský rok prodal Central Group 1243 nových bytů, tedy pětinu pražského trhu.

Loading



 


Průměrný věk zájemců o novostavby v posledních letech ale spíše klesá. Zatímco před deseti lety byl stabilně nad 45 lety, předloni poprvé klesl pod hranici 40 let. S rostoucí cenou nemovitostí v Praze se však ukazuje i nový trend, a to u lidí v důchodovém či spíše předdůchodovém věku. Ti velmi často vlastní starší velkoprostorové byty v prémiových lokalitách a hledají byty menší, s nižšími náklady. Jak ukazují čísla Central Group, kromě menší dispozice preferují tito zájemci novostavby, které jsou z dlouhodobého hlediska úspornější a nevyžadují zvýšené platby za energie či do fondu oprav. Dnešní padesátníci započali produktivní věk těsně po revoluci a jejich pracovní kariéra nebyla nikdy deformována dobou komunismu. Jde o lidi, kteří mají v plánu žít aktivně a v důchodu hodně cestovat a nechtějí ztrácet čas péčí o starší domácnost. Často také přenechají větší rodinný byt mladší generaci k založení rodiny a koupí si na stáří byt nový.
Pokud se na data u zákazníků nad 50 let podíváme z hlediska pohlaví, je poměr prakticky vyrovnaný. Zajímavým ukazatelem je zde však způsob financování. Zatímco celkově je u Central Group každý druhý byt financován hypotečním úvěrem, u zákazníků nad 50 let využilo hypotéku jen necelých 30 procent zájemců. To je dáno zejména věkovým omezením u hypoték, ale také faktem, že tato cílová skupina často disponuje vlastními prostředky. Central Group analyzoval také data o vícenásobném nákupu novostaveb a předpoklady se potvrdily. „U starší věkové kategorie výrazně vrostl podíl těch, kteří si koupili dva a více bytů. Opakovaně totiž u nás nakoupil každý třetí zákazník nad 50 let a nejčastěji to byly dva byty,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. To opět nahrává předpokladu prodeje velkého staršího bytu a koupě bytu pro sebe a pro mladé.
Stěhování je příležitost
Pro většinu lidí je změna bytu dobrou volbou. Když se Central Group zajímal o důvody zákazníků, často zaznívaly podobné odpovědi. Stěhování jim dává energii a chuť do nového života. Pokud jsou již děti samostatné a mají vlastní bydlení, je pro ně důležité otevřít novou kapitolu. Zásadní je pro ně hlavně stav nemovitosti. I proto se často orientují na novostavby v lokalitách, které disponují dobrou občanskou vybaveností s možností aktivního odpočinku v blízkosti přírody.
Lokality v Praze s nejvyšším indexem stáří

Příklad: Nad Modřanskou roklí
 
Prodej staršího bytu o velikosti 4+1, 103 m² v lokalitě Budějovická, Praha 4 – Krč. Byt v původním udržovaném stavu (pro moderní bydlení nutná rekonstrukce). Prodejní cena 7,5 milionu Kč.
V rámci projektu Nad Modřanskou roklí na pražském Kamýku nabízí Central Group byt 1+kk za 2,8 milionu Kč a byt 2+kk za 3,9 milionu Kč.  Za oba byty dohromady zaplatí zájemce 6,7 mil. Kč. Rozdíl je tedy 800 tisíc Kč.
Navíc při koupi druhého produktu klient nebo jeho rodinný příslušník automaticky získává slevu ve výši dvě procenta. Sleva je ve formě poukázky na kuchyňskou linku nebo nadstandardní klientské úpravy.

Zajímavý je pohled na statistiky tzv. indexem stáří, který zpracovává IPR Praha a který je počítán jako počet seniorů ve věku 65 a více let na sto dětí ve věku de 14 let. Z něho vyplývá, že jsou mezi jednotlivými lokalitami v Praze velké rozdíly. Nejstarší obyvatelé žijí na území MČ Praha 4 a MČ Praha 10. V těchto lokalitách je index stáří na hodnotě 174 resp. 171. S lehkým odstupem je na třetím místě centrum města, tedy MČ Praha 1, kde je hodnota indexu 152. Průměrný index stáří v Praze je přitom 122. Zajímavostí je, že lokality s nejstaršími obyvateli patří k velice žádaným místům na realitní mapě. „Není výjimkou, že se velké čtyřpokojové byty ve starší zástavbě Prahy 4 prodávají i za osm milionů korun. Za tuto částku lze přitom pohodlně sehnat dva menší byty v některé z našich novostaveb a ještě zbyde slušná rezerva,“ doplnila Tomášková.
 
Lokality s nejnižším indexem stáří

Pohledem na opačnou stranu žebříčku zjistíme, že se zde nacházejí lokality s čilým developerským ruchem. Vůbec nejnižší index má Praha 22, tedy lokalita Uhříněvsi a Pitkovic. V obou lokalitách nabízí Central Group svoje úspěšné projekty Nad Volyňkou (Uhříněves) resp. Pitkovické zahrady. Mládí převládá významně také na Zličíně. Tato lokalita patří dlouhodobě k nejžádanějším, o čemž svědčí fakt, že v rámci projektu Central Group Metropole se byty prodávají vždy velice rychle. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších developerských projektů, které kdy byly v Praze realizovány.
 
Žebříček

*) Počet seniorů ve věku 65 a více let na sto dětí ve věku 0-14 let (Zdroj: IPR Praha)
 

 

Index stáří obyvatel*
Praha 4 (Nusle, Michle, Podolí, Braník, Hodkovičky, Krč…) 174
Praha 10 (Vršovice, Strašnice, Malešice, Záběhlice…) 171
Praha 1 (Staré Město, Josefov, Hradčany, Malá Strana…) 152
Praha 22 (Uhříněves, Pitkovice a Hájek u Uhříněvsi) 55
Čakovice (Čakovice, Miškovice, Třeboradice) 61
Zličín (Zličín, Sobín, Třebonice) 69

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů

Lidé, kteří v posledních měsících loňského roku koupili místo novostavby starší byt, si oproti roku před tím připlatili. Osm zkoumaných měst ukázalo na zahrnutém vzorku starších bytů meziroční zdražení mezi 10 procenty v případě Brna a 20 procenty v případech Ostravy a Ústí nad Labem. Pohyb cen mezi čtvrtletím pak ukázal na zpomalení zdražování, které může být i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *