Diskuse se zúčastnili náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek, ředitel odboru bytové politiky Ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš, zástupci předních bankovních domů zapojených do programu Zelená úsporám, obchodní ředitel Knauf Insulation Karel Klátil, zástupce Hnutí Duha Martin Sedlák a další zajímaví hosté.
Program Zelená úsporám byl oficiálně spuštěn před několika týdny a od samého začátku má své příznivce i oponenty. Všechny strany se však shodují na tom, že jde o krok správným směrem. Zástupce Hnutí Duha Martin Sedlák vidí benefity dotačního programu Zelená úsporám především v úspoře zdrojů fosilních paliv a až sedmdesátiprocentním snížení závislosti na ruském plynu.
Jedním z kritizovaných bodů programu je tzv. penalizace zodpovědných. Jde o to, že majitelé domů, kteří se již dříve snažili energetickou náročnost svého domu snížit různými opatřeními, například zateplením, výměnou vytápěcího systému nebo oken, nyní na dotaci nedosáhnou. Dotační program totiž platí pro úpravy zrealizované po 31. březnu 2009. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek k tomu vysvětlil: „My jsme se Japonsku i Světové bance zavázali uspořit do konce roku 2012 jistý počet emisí CO2. Kdybychom propláceli dříve realizované projekty, tyto cíle bychom nebyli schopni splnit.“ Přesto probíhají v současné době jednání o možném uznání zateplení provedených v období před spuštěním programu.
Program Zelená úsporám bude maximálně podporovat i nový ministr životního prostředí Ladislav Miko. Jak potvrdil jeho náměstek Dusík, „ program Zelená úsporám je systémové opatření napříč ekonomikou základem jehož úspěchu je rozumné spolufinancování a efektivní administrace.“ Projekty zateplování bytových domů jsou již několik let podporovány také z programu Panel, který je administrován ministerstvem pro místní rozvoj. Ředitel odboru bytové politiky na ministerstvu pro místní rozvoj Pavel Rakouš novinářům řekl, že název programu Panel je dnes již trochu zavádějící, jelikož státní podpora byla nově rozšířena i na domy postavené nepanelovou technologií a tudíž na dotace dosáhne větší množství žadatelů, než tomu bylo dříve.
Často skloňovaným přínosem dotačního programu je pozitivní vliv na českou ekonomiku z hlediska regionální podpory malých a středních stavebních firem a vytvoření nových pracovních míst ve stavebním sektoru. Podle Štěpánka by letos měl dotační program přinést tři až čtyři miliardy korun zpět do stavebnictví. Realizace zateplení a dalších opatření snižujících energetickou náročnost budov musí být odborně provedena. Podle obchodního ředitele společnosti Knauf Insulation Karla Klátila má participace na programu pro firmu příznivý dlouhodobý efekt, v současné době však obchody spíše stagnují. „ Lidé se dnes ale mnohem více zajímají o vlastnosti tepelné izolace, chtějí znát podrobnosti vlivu zateplování na úspory energie. To je pro nás důležité.“
REKLAMA
K často zmiňované nedostatečné připravenosti a velké administrativní náročnosti dotačního programu se téměř všichni zúčastnění vyjádřili shodně: administrativa v programu Zelená úsporám je v porovnání s ostatními dotačními programy „očesaná na dřeň.“
Na spuštění administrace programu se pilně připravují i bankovní domy, které se zapojily do tendru Státního fondu životního prostředí. V současné době probíhají intenzívní školení desítek tisíc pracovníků. Pro Českou spořitelnu je podle jejího projektového manažera Ladislava Dvořáka účast v programu Zelená úsporám výhodou i výzvou zároveň: „V současné době proškolujeme kolem osmi tisíc pracovníků všech našich 625 poboček a i na poměry ČS se jedná o masivní akci.“ Podle vyjádření zúčastněných zástupců všech pěti bank zapojených do programu, jednotlivé společnosti představí svou produktovou nabídku v průběhu června při spuštění systému. Jak vyplynulo z diskuse bankovní domy počítají s tím, že pracovníci na přepážkách budou pouze administrátory žádostí, nikoliv technickými poradci.