EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

13. 05. 2017

0 komentářů

Stavebnictví se ani v březnu příliš nevzpamatovalo, dopady na ekonomiku jsou přitom značné

 

Stavebnictví má pro ekonomiku nezastupitelnou roli. Vyznačuje se dlouhodobě obrovským multiplikačním efektem, který ale v posledních letech kvůli útlumu tohoto oboru nenaplňuje svůj potenciál. Podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu sice meziročně stavebnictví po očištění vzrostlo o dvě procenta, ale výsledek by mohl být daleko horší, pokud by plusové body nepřineslo pozemní stavitelství, které vzrostlo o více než šest procent.

Loading



 

Stavební produkce představuje zhruba 430 miliard korun ročně. Je přitom stále velmi hluboko pod úrovní roku 2008. Pětiletý propad se sice v roce 2013 zastavil, ale kumulativně si za tuto dobu stavebnictví pohoršilo o závratných 435 miliard, což se rovná roční produkci roku 2005. Roky 2014 a 2015 sice přinesly mírný růst, ale stále jsme na tom o více než 16 procent hůře, než v roce 2008. Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) navíc dosavadní průběh stavební produkce naznačuje, že se v číslech za rok 2016 vrátíme k hodnotám roku 2012.

Multiplikační efekt je téměř bilion korun

České stavebnictví si přitom určitě zaslouží maximální podporu. Jenže jakoby v posledních letech nebylo bráno v potaz, jak významně a nenahraditelně ovlivňuje stav a rozvoj naší ekonomiky. Vždyť tento obor vytváří přibližně sedm procent hrubého domácího produktu, zaměstnává přes osm procent osob v civilním sektoru a vykazuje značný multiplikační efekt na celou řadu dalších odvětví.

Podle odhadů Hospodářské komory ČR získá státní rozpočet z každých 100 milionů korun stavebních investic přes 50 milionů korun daňových a ostatních přínosů. Navíc jeden milion korun stavebních investic vytváří více než tři pracovní místa, z toho jedno ve stavebnictví. Podle nedávného vyjádření prezidenta SPS Václava Matyáše se multiplikátor pro toto odvětví pohybuje na úrovni 2,2 – 2,3, takže každá realizovaná miliarda korun stavebních investic vyvolává celkový nárůst produkce v národním hospodářství ve výši 2,2 – 2,3 miliardy korun. Při 430 miliardách korun stavební produkce tak jde o téměř o bilion korun pro naše hospodářství.

REKLAMA

Stavebnictví brzdí nedostatek zakázek a dlouhý povolovací proces

Problém celého stavebnictví je zejména v útlumu nových zakázek ze strany veřejného sektoru, který je na jedné straně způsoben pomalým čerpáním dotací EU a na straně druhé se zde projevuje nepřiměřená regulace v rámci povolovacího procesu či posuzování vlivu na životní prostředí. Jedním z negativních efektů dlouhé přípravy projektů je nedostatek nových bytů na trhu a růst jejich ceny, která jen v Praze za poslední rok vzrostla o čtvrtinu.

Přestože se trh s rezidenčním bydlením snaží, jak může, stále jsme v počtu nových bytů hluboko za aktuální poptávkou. Za celý loňský rok bylo v Praze zahájeno jen 1707 bytů, prodáno však bylo 6650. Meziročně šlo o pokles vydaných povolení o 56 procent. Čísla za první tři měsíce tohoto roku přitom ukazují, že se tempo nelepší ani letos. Za první čtvrtletí tohoto roku totiž bylo zahájeno jen 411 bytů, což je pětkrát méně, než za stejné období roku 2008. Za letošní březen to bylo dokonce pouhých 40 bytů. Je tedy zřejmé, že tak omezené povolování je zcela nedostatečné a je jednou z hlavních příčin zdražení nových bytů.

Pozitivní vyhlídky nedávno přinesla Sněmovnou schválená novela stavebního zákona, která měla ambici zkrátit jeden z nejdelších povolovacích procesů na světě. Pokud by Senát vrátil novelu stavebního zákona Sněmovně a ta již v důsledku aktuálního politického dění neexistovala, pak by celá práce vyšla vniveč a naděje na zkrácení povolovacího procesu by vyšuměla. Stavebnictví by tak přišlo o jednu z mála příležitostí, která by mohla nastartovat postupný růst.

Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Legislativní a právní chaos stavebního řízení dosahuje nevídaných rozměrů, množí se nezákonné postupy

Buď se české stavebnictví už v roce 2025 ocitne v hluboké a dlouhodobé krizi, anebo se vrátí do stavu před 1. červencem letošního roku. Podle projektantů a stavitelů zastupovaných Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) není jiné řešení nynějšího kolapsu digitalizace stavebního řízení (DSŘ), jehož symbolem se stal také nespolehlivý Portál stavebníka.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 12. 2024

Komentář: Povolování staveb v Česku zkolabovalo, doslova

Stavebnictví patří k hlavním pilířům české ekonomiky. Rozvoj je závislý na dostatečné infrastruktuře, demografický vývoj s sebou nese potřebu nových škol, nemocnic či domovů pro seniory. Zásadní je také bytová výstavba, protože někde bydlet potřebuje každý. O to smutnější je sledovat stav, do kterého se české stavebnictví dostalo.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2024

Komentář: Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení v nedohlednu

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *