08. 04. 2021
Téměř všechny banky v březnu zdražily. Co bude dál?
V březnu zvýšila své sazby Fio banka, Raiffeisenbank, Komerční banka, Hypoteční banka, mBank, Sberbank, Air Bank, Equa bank, Moneta Money Bank. A ke změně sazeb došlo i v bance Creditas. Zatímco u 3 a 5letých fixací došlo ke snížení sazeb až o 0,2 procentního bodu, u delší fixací (10Y FIX) banka rozhodla o navýšení.
Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % LTV měřená indexem GOFI 70, vzrostla v březnu meziměsíčně o 9 setin procentního bodu na 2,09 %. Podobný posun jsme zaznamenali i u hypoték s LTV nad 80 %. I když poskytování hypoték nad touto hranicí ČNB již nijak neomezuje, sazby u těchto variant hypoték jsou stále výrazně vyšší. Index GOFI 85 v meziměsíčním srovnání vzrostl v březnu o 7 setin procentního bodu na 2,55 %. Index GOFI 90 vzrostl meziměsíčně rovněž o 7 setin na 2,64 %.
Kromě nabídkových sazeb monitorujeme skrze index GOFIREAL také sazby aktuálně sjednávaných hypoték. V březnu index GOFIREAL meziměsíčně vzrostl o 7 bazických bodů a aktuálně dosahuje hodnoty 2,07 %.
Na intenzitě v posledních měsících nabývá cenový boj na trhu refinancování, jenž podle posledních dat tvoří více než ¼ všech sjednávaných hypoték. Některé banky se na refinancování zaměřily a hypotéky s tímto účelem nabízejí se značným cenovým diskontem oproti běžné nabídce účelových hypoték pro prvožadatele. Toto a určitý časový skluz v reportingu bude pravděpodobně jedna z příčin, že index realizačních sazeb portálu hypoindex.cz i v únoru ještě mírně klesl na 1,93 %.
„Navzdory růstu nabídkových úrokových sazeb je v praxi stále ještě možné získat hypotéku se sazbou pod 2 procenty. Úrokové sazby námi sjednávaných hypoték se v případě bezproblémové bonity klienta, LTV do 80 % a typicky 5leté fixaci aktuálně pohybují mezi 1,79 – 1,99 procenty. Bohužel 10leté a delší fixace už jsou nyní znatelně dražší,, říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Sazby na mezibankovním trhu rostou od listopadu loňského roku a tento růst dával předpoklad, že brzy porostou i sazby hypoték. Toto se v únoru a březnu potvrdilo. Až na pár výjimek zvýšili v posledních dvou měsících sazby všichni poskytovatelé působící na českém trhu a některé banky dokonce i opakovaně. Nyní by se tedy frekvence navyšování sazeb mohla alespoň na čas zpomalit, nicméně trend pozvolného růstu nabídkových sazeb bude s ohledem na vývoj ceny zdrojů a silnou poptávku po hypotékách nejspíše pokračovat i v následujících měsících.
Zdroj: Golem Finance, banky, patria.cz, hypoindex.cz