13. 12. 2022
Umělá inteligence na míru, syntetická data a cloudová analytika – to nás čeká v roce 2023
Globální výkyvy podnítily dynamický rozvoj inovací v oblasti analytiky a umělé inteligence (AI). V roce 2023 lze očekávat pokračování obchodní transformace řízené tržními a technologickými změnami. Obory jako blockchain, e-sporty nebo simulace podle Bryana Harrise, výkonného viceprezidenta a technologického ředitele společnosti SAS, přimějí i tradiční odvětví změnit svou tvář. Na druhou stranu vývoj technologií, jako je zpracování přirozeného jazyka, konverzační umělá inteligence, prediktivní modelování, komplexní simulace a počítačové vidění, bude mít stále větší dopad na podniky a společnost.
Se všemi těmito digitálními inovacemi výrazně poroste množství dat, která budou daleko přesahovat lidskou kapacitu. Obrovská množství dat bude potřeba čistit, třídit a připravovat k analýze, což vyžaduje použití pokročilých nástrojů a automatizace.
„Z dlouhodobého hlediska bude muset každé odvětví, každá státní správa a samospráva, ale i zdravotnictví nebo sport investovat do analytiky a umělé inteligence, protože současné tempo transformace světa a ekonomiky si vynucuje změnu v přístupu k řešení složitých úkolů a rozhodování,“ uvedl Bryan Harris.
Priorita – digitální důvěra
Nejdůležitější při zavádění řešení v oblasti umělé inteligence bude důvěra ve výsledky výpočtů a schopnost je vysvětlit. Pokud budou uživatelé a zákazníci přistupovat k tomu, co umělá inteligence poskytuje, s odstupem, může zavedení AI v organizacích skončit fiaskem. Rozhodnutí založená na strojově generovaných výsledcích musí být snadno zdůvodnitelná.
„Obchody“ s průmyslovými modely umělé inteligence
Služba AI store usnadní podnikatelům výběr správného technologického modelu. Předplatné řešení umožní společnostem používat hotové modely šité na míru potřebám jejich odvětví, které umožňují rychlou implementaci a využití umělé inteligence v každodenních operacích, bez nutnosti vytvářet a udržovat model vlastními silami.
REKLAMA
Reverzní režim 80/20
AI také pomůže inženýrům v nudném procesu zpracování dat. V blízké budoucnosti se o čištění, třídění a přípravu surových dat postará automatizovaný algoritmus, který umožní specialistům soustředit se na analýzu a testování nových modelů. V důsledku toho budou moci odborníci na datovou vědu ve společnostech alokovat 80 procent času na praktické využití shromážděných informací.
Syntetická data – budoucnost analytiky?
V roce 2023 se organizace podle Bryana Harrise ze SAS zaměří na syntetická data, tedy informace, které nevznikají z běžných měření, ale jsou generované algoritmy. Syntetická data budou dostupná snadněji a rychleji. Širší využití pomůže analytikům vytvořit přesnější algoritmy, protože umožní zavést do modelů extrémní a vzácné případy, jejichž příklady nelze nalézt ve skutečných datech z minulosti. Společnosti se tak budou moci lépe rozhodovat v kontextu budoucích rizik. Vygenerovaná data také sníží náklady na vývoj a údržbu modelů. Tím bude mít více firem šanci využít možností umělé inteligence.
Cloud – přirozené prostředí pro vývoj analytiky
Podle prognózy společnosti Deloitte budou dalším důležitým trendem, který bude v roce 2023 formovat obchodní a technologické prostředí, výpočetní cloudy šité na míru konkrétním segmentům trhu. SAS již několik let podporuje vývoj oborově specifických analytických modelů a modelů umělé inteligence. Pro vývoj AI se cloud jeví jako přirozené prostředí. Přesunutí provozu analytických nástrojů do oblasti cloud computingu zefektivní a urychlí zavádění těchto řešení do firem. Zároveň bude možné ulevit podnikatelům v technických a rozpočtových výzvách, které jsou vždy spojeny s údržbou vlastní hardwarové infrastruktury.