20. 04. 2015
Subjekty:
ING Bank
Úspory Čechů jsou dlouhodobě stabilní, domácnosti by bez příjmů přežily minimálně tři měsíce
„I když v průběhu času dochází ve vývoji úspor domácností k určitým výkyvům, z dlouhodobého hlediska můžeme pozorovat, že Češi se chovají zodpovědně a své úspory drží na relativně stabilní úrovni,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „Za poslední dva roky například námi sledovaný Index úspor nikdy neklesl pod hranici tří bodů, což znamená, že české domácnosti jsou v případě výpadku příjmů v průměru schopny pokrýt z úspor minimálně tři měsíce. To sice není špatný základ, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o průměr a některé domácnosti by se při nenadálém výpadku příjmů dostali do nesnází už během několika málo týdnů. Finanční odborníci přitom doporučují mít pro tyto případy disponibilní úspory alespoň ve výši 4 až 6ti měsíčního příjmu domácnosti.“
Výsledky ING Bank Indexu úspor domácností ukazují, že lidé se základním vzděláním mají vytvořenu rezervu přibližně na dva měsíce, Češi s maturitou by bez příjmů vydrželi čtyři měsíce a nejlépe jsou na tom tradičně vysokoškolské domácnosti, kde mají rezervu na více než pět měsíců. Z pohledu regionů je situace vyrovnaná a data nevykazují výrazné odchylky.
V meziročním srovnání zůstal ING Bank Potenciál spoření na 29 %. Znamená to, že příjmy převyšují výdaje o 29 % a Češi by tak dokázali odkládat téměř třetinu příjmů, pokud by chtěli. Zatímco lidé se základní vzděláním a bez maturity by mohli uspořit 16 % příjmů, dotazovaní s maturitou a vysokoškolským vzděláním až 32 %, resp. 35 %. „Možnost odkládat v průměru stranou až třetinu příjmu je pozitivní zpráva. Je pochopitelné, že kromě zbytných výdajů mají domácnosti další náklady, které z této částky ukrajují. Nicméně pokud už určitou částku odloží, měly by se v současné době nízkých úrokových sazeb také zajímat o možné alternativy jejího zhodnocení“, komentuje Vaníček a uzavírá: „Pokud může domácnost část úspor ‚postrádat‘ na delší období, nabízí se využití investičních nástrojů s šancí vyššího výnosu.“
Podpůrnou aktivitou projektu ING Bank Svět spoření jsou interaktivní webové stránky http://www.vseosporeni.cz, kde návštěvník získá všechny dostupné informace a data z tohoto průzkumu. Na webu zájemci naleznou také metodiku výpočtu indexů, aktuální informace ze světa spoření a tipy na spoření, mohou si otestovat vědomosti v kvízu nebo využít kalkulačku pro výpočet svého potenciálu spoření atd.