29. 10. 2012
Úvěr ze stavebního spoření se nejčastěji využívá na modernizaci a údržbu domu
Poslední říjen je již od roku 1924 Světovým dnem spoření. Při této příležitosti vybrala Raiffeisen stavební spořitelna některá zajímavá čísla ze svých dlouhodobých statistik. Stavební spoření, které má i v dnešní době každý druhý Čech, je vyhledávané nejen kvůli zajímavému úroku, bezpečnosti vkladů a státní podpoře, ale také pro výhodné úvěry. Proč si lidé nejčastěji berou úvěr ze stavebního spoření, v jaké výši a na jak dlouho?
Modernizace a údržba domu vede
Statistiky Raiffeisen stavební spořitelny ukazují, že nejčastěji jsou peníze z úvěru ze stavebního spoření investovány do modernizace a údržby domu. „K 30. září 2012 eviduje RSTS přes 38 tisíc platných úvěrů v této kategorii. V letošním roce je to přibližně jedna třetina z dosavadní produkce. Dalšími častými důvody, proč lidé čerpají úvěr ze stavebního spoření, jsou koupě bytu do osobního vlastnictví (14 procent), modernizace a údržba bytu (13 procent), výstavba domu (10 procent) a koupě domu (9 procent),“ říká Vladimír Vyčítal, vedoucí oddělení vývoje produktů pro fyzické osoby z Raiffeisen stavební spořitelny.
Úvěry ze stavebního spoření využívají klienti také například k získání družstevního bytu, koupi stavebního pozemku, plynofikaci nebo modernizaci. Populárními se také stávají úvěry na modernizaci a rekonstrukci bydlení, které je v souladu s moderními ekologickými trendy.
Průměrná výše úvěrů v letošním roce – 500 nebo 180 tisíc
„V letošním roce jsme 64 procent překlenovacích úvěrů poskytli ve výši do 500 tisíc korun. V případě řádných úvěrů ze stavebního spoření si lidé nejčastěji půjčují okolo 180 tisíc korun. Tyto úvěry tvoří 37 procent všech řádných úvěrů v roce 2012,“ dodává Vladimír Vyčítal.
Drtivá většina zájemců o překlenovací úvěr ze stavebního spoření (98 procent) požaduje splácení v dlouhodobém horizontu. Více než 60 procent klientů na řádný úvěr spoří déle než osm let.
Srovnání s rokem 2011
Statistiky Raiffeisen stavební spořitelny ukazují, že trendy ve stavebním spoření zůstávají stejné. Dosavadní čísla odpovídají vývoji v loňském roce.
REKLAMA