06. 03. 2018
Subjekty:
Českomoravská stavební spořitelna
Úvěry od stavebních spořitelen jsou po letech levnější než hypotéky, sazby půjdou nahoru pomaleji
Zajištěné meziúvěry od stavebních spořitelen jsou po několika letech opět levnější než hypotéky. V letošním roce se dá očekávat pozvolný růst úrokových sazeb, stavební spořitelny přitom budou sazby zvyšovat pomaleji než hypoteční banky, vyplývá z očekávání ČMSS. Větší význam pro klienty tak bude hrát garance úrokové sazby úvěru.
Úrokové sazby zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen jsou poprvé po několika letech
levnější než hypotéky. Podle statistik ČNB dosáhla na začátku roku průměrná úroková sazba úvěrů od stavebních spořitelen 2,07 %, zatímco průměrná sazba hypoték byla 2,32 %. „Tento vývoj bude pokračovat i v letošním roce, stavební spořitelny nejsou tolik závislé na vývoji tržních sazeb a mohou na jejich růst reagovat pomaleji než poskytovatelé hypoték,“ vysvětlil předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.
Česká národní banka začala zvyšovat své úrokové sazby v loňském roce, na konci loňského roku už proto úvěry od stavebních spořitelen byly levnější než hypotéky. „Předpokládáme, že ČNB letos sazby bude dále zvyšovat,“ dodal Tomáš Kořínek. Podle odhadu ČMSS by se tak úrokové sazby hypoték na konci roku mohly dostat přes 3 procenta, zatímco úrokové sazby úvěrů od stavebních spořitelen budou zhruba o půl procentního bodu levnější.
Větší význam než v minulosti tak bude pro klienty hrát garance úrokové sazby řádného úvěru, kterou stavební spořitelny musejí svým klientům zaručit. „Po dobu spořicího cyklu – tedy alespoň 6 let – držíme klientovi garanci sazby řádného úvěru vzniklé při uzavření smlouvy,“ uvedl Tomáš Kořínek. Klienti ČMSS tak vědí, že v průběhu následujících šesti let získají řádný úvěr za 3,5 %, zajištěný úvěr lze přitom získat za 1,9 %.
Jen pozvolna rostoucí úrokové sazby a větší význam garance sazby přispějí k tomu, že zájem
o úvěry od stavebních spořitelen bude pokračovat i v letošním roce. Stavební spořitelny tak opět budou atakovat hranici 60 miliard korun.