EUR 25.225

USD 23.991

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.225

USD 23.991

17. 12. 2014

0 komentářů

Vánoční půjčky: kvůli svátkům se lidé zadluží i na několik let

 


 

Lidé, kteří vánoční nákupy financují prostřednictvím půjčky, se nejčastěji zadlužují částkou do 30 tisíc korun. Právě předvánoční půjčky jsou modelovými situacemi, jak se zadlužit dlouhodobě. „V předvánočním období jsou lidé logicky pod větším tlakem na nutnost získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy. Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak splácejí řádu let,“ popsal Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ, v.o.s.

Až 65 procent lidí by si vetší sumu půjčilo od rodiny nebo přátel, jde zejména o mladé. Návratnost těchto půjček je ale velmi riziková, lidem se jednoduše příbuzným nechce splácet. „Každá čtvrtá problematická pohledávka, se kterou se na nás lidé obracejí, je nesplácená půjčka blízkému člověku, ať už v rodině anebo kamarádovi. Výše půjček, které řešíme, se pohybuje od tří tisíc do 1,3 milionu korun, v průměru činí jeden dluh 110 tisíc korun. Téměř 40 procent pohledávek pochází z Prahy,“ potvrdil Tomáš Medřický z portálu ePohledávky.cz.

Průměrně si Češi na Vánoce půjčují 7300 korun. A právě nižší částky řeší zpravidla půjčkou u nebankovní instituce. Některé nebankovní společnosti během posledního kvartálu dosáhnou až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček. Před těmito institucemi ale odborníci důrazně varují. „Preferoval bych vždy půjčku u velkých bankovních ústavů před půjčkou u menších firem zabývajících se poskytováním spotřebitelských úvěrů. Negativní následky půjčky mohou být stejné, ať už jde o půjčku nebo úvěr. Vždy je nutné kontrolovat výši odměny za poskytnutý úvěr, výši smluvních pokut, celkově pak položku roční procentní sazby nákladů – RPSN. Položka RPSN přesahující 40 až 50 procent by již měla být alarmující. Třetina Čechů ale neví, co si pod zkratkou představit, nerozumí jejímu významu, a proto její výši nevěnuje dostatečnou pozornost,“ upozornil Jan Malý.

Tisková zpráva: VŠE PRO INSOLVENCI

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *