EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

20. 07. 2017

0 komentářů

Zájem o prověřování potenciálních nájemců roste. Každý šestý z nich má zkušenosti s exekucí

 

Od května do června si pronajímatelé nechali prověřit o bezmála 14 % více osob než v předchozích měsících. Chtějí tak předejít tomu, že pronajmou svoji nemovitost neplatičům nebo těm, kdo by mohli jejich byt poškodit. Podle interních statistik služby IdeálníNájemce.cz počet lidí, kteří mají zkušenosti s exekucí dlouhodobě neklesá pod 15 %.

Loading



 


Nesolventní je každý dvacátý pátý
Také počty žadatelů o pronájem, kteří mají záznam v insolvenčním rejstříku, se pohybují ve stovkách. Jen v květnu i červnu byla odhalena 4 % nesolventních potenciálních nájemců. Jejich počet se v porovnání s loňským rokem zdvojnásobil.
Nejčastěji se zájemci o pronájem potýkají s finančními problémy, ať už v případě zmíněné exekuce či insolvence. V případě exekucí vzrostl meziročně počet prověřených osob s jednou či více exekucí dokonce až trojnásobně,“ říká Tomáš Brychta, provozovatel služby IdeálníNájemce.cz. Pokud si tak pronajímatelé nedají pozor a nevyberou své nájemce pečlivě, nepřinesou jim finance, ale spíše problémy v podobě neplaceného nájemného.
Rizikovým ukazatelem je v mnoha případech také přihlášení trvalého bydliště potenciálního nájemce na obecním úřadě. Činí tak převážně osoby, které se potýkají nejen s finančními problémy a jsou v dluzích, ale byl jim například zabaven jejich majetek. Týká se to každého sedmého prověřovaného nájemce (13 %). Velmi důležitým ukazatelem je i rejstřík hledaných osob Policie ČR. V rámci prověřování tak byla odhalena bezmála 2 % rizikových osob.
Důležitá je důsledná prevence
Začít pronajímat nemovitost se zdá být jako snadným přivýdělkem. Někdy však situaci komplikují nesolidní nájemci. Každý, kdo hledá ideálního nájemce, má však možnost nechat si žadatele pečlivě prověřit. Posloužit mu k tomu mohou veřejně dostupné zdroje, jako je Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, Policie ČR či rejstříky zdravotních pojišťoven. V současné době navíc existují na trhu společnosti, které tento časově náročný proces absolvují za pronajímatele. „Jednotlivé zájemce o pronájem prověřujeme podle jména, zadané adresy a data narození celkem v pěti rejstřících a seznamech. Zjišťujeme například, zda se daná osoba nepotýká s dluhy, není evidována jako hledaná nebo s ní není vedeno insolvenční řízení,“ popisuje Tomáš Brychta.
Tisková zpráva: IdeálníNájemce.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023

paušální výdaje

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *