Přistěhovat se do vašeho bytu? Žádný problém
Změnit si trvalé bydliště je velmi snadné. Stačí zajít s titulem opravňujícím k užívání bytu na obecní úřad a nahlásit změnu. Titulem opravňujícím k užívání bytu může být doklad o koupi bytu, doklad o převodu podílu v bytovém družstvu s právem užívat bytovou jednotku nebo nájemní smlouva. Víc nepotřebujete.
Obecní úřad na základě obdržených dokumentů, které ani nearchivuje ani není oprávněn posuzovat jejich pravost, nového trvale bydlícího přihlásí a následně zašle informaci o přihlášení osoby majiteli objektu. Jenže…
Je-li byt či dům v osobním vlastnictví, na základě informace z katastru nemovitostí může obecní úřad dohledat konkrétního majitele a jemu informaci o nově registrované osobě zaslat. Ten tak informaci o přihlášení nové osoby získá. Je-li ale byt v družstevním vlastnictví, dostane informaci družstvo – a majitel konkrétní jednotky (resp. nájemce a družstevník v jedné osobě) se o změně pravděpodobně nedozví.
Vyžaduje-li obecní úřad kromě smlouvy další dokumenty, např. souhlas majitele bytu či domu, činí tak bez jakéhokoli zákonného podkladu. Jak nám sdělil pracovník evidence obyvatel městského úřadu jedné pražské městské části, v případě, kdy by si nájemník stěžoval proti postupu úřadu, ve správním řízení by uspěl.
Potíž s evidencí… exekuce
Mít či nemít trvalé bydliště na konkrétní adrese nikterak neopravňuje "trvale bydlícího" k žádným právům, natož k právu užívat byt k bydlení. Z tohoto pohledu může být majitel bytu v klidu a nehrozí mu žádný postih, když "přistěhovalce" v bytě bydlet nenechá. Háček je jinde… exekuce.
REKLAMA
Exekutoři při dohledávání dlužníků využívají mimo jiné databáze evidence obyvatel. A mají-li důvodnou domněnku, že se dlužník zdržuje na místě trvalého bydliště, může zajistit majetek, který v bytě najde. Navštíví-li vás v době, kdy jste doma, máte štěstí. Tedy pokud můžete důvěryhodně prokázat, že jste vy uživatelem bytu a že osoba, kterou exekutor hledá, v bytě nebydlí – a nikdy nebydlela. Exekutor ovšem na vaše pozvání čekat nemusí.
V případě, kdy exekutor označí váš majetek, jste to vy, kdo musí prokazovat, že patří vám a nikoli povinnému – dlužníkovi.
Výhodou je, že osoba je v místě trvalého bydliště evidována v domě, nikoli v konkrétním bytě. Exekutor se tak sice z databáze evidence obyvatel dozví, ve kterém domě by se mohl dlužník zdržovat, nedozví se ale byt, kde ho má hledat. Samozřejmě pokud se nejedná o rodinný dům nebo tuto informaci nezíská z jiných zdrojů.
Jak se stát "spolubydlícím"
Získat trvalé bydliště na konkrétní adrese není nijak složité. Stačí si kupříkladu padělat nájemní smlouvu. Ta nemusí mít notářsky ověřené podpisy a bez nich nemá obecní úřad nejmenší šanci zjistit, zda je nájemní smlouva pravá či falsifikát. Jistě, padělatel se dopouští trestného činu podvodu, ale to vás před následky neochrání.
REKLAMA
Majitel nemá přitom příliš příležitostí se o nově přihlášeném včas dozvědět. Lze si sice zažádat o výpis aktuálně přihlášených osob v konkrétním domě, ale tak snadné to není. Je-li majitelů domu více, např. sdružených ve společenství vlastníků jednotek, musí s výpisem přihlášených osob souhlasit všichni vlastníci. Jednodušší je to v případě družstevního domu, kde stačí, aby o výpis zažádalo družstvo.
Jak se zbavit "spolubydlícího"
Zbavit se "přistěhovalce" není těžké, ale je to zdlouhavé. V prvé řadě je nezbytné na obecní úřad doručit dokumenty prokazující neoprávněnost bydliště přihlášené osoby – např. potvrzení od družstva, že s "falešným" nájemníkem neuzavřelo nájemní smlouvu nebo že smlouva již není platná, v případě majitele bytu v osobním vlastnictví by mělo být postačující čestné prohlášení.
Obecní úřad následně zahájí správní řízení. Pokud neoprávněně přihlášený nekomunikuje nebo není možné dohledat jeho skutečné bydliště a nemá datovou schránku, pak se řízení o zrušení trvalého bydliště protahuje. Rozhodnutí tak lze očekávat nejdříve za měsíc. Nejpozději musí obecní úřad rozhodnout o výsledku do 60 dnů.
Perličkou je, že majitel nemovitosti ani není účastníkem správního řízení. O výsledku se tak v konečném důsledku ani nemusí dozvědět.
Proč by to kdo dělal?
Nabízí se poslední otázka: Proč by se někdo přihlašoval někam k trvalému pobytu? Důvodů může být několik. V českých krajích je jedním z nabíledni závist a pomsta. Proč nepřihlásit do bytu patřícího někomu, kdo se mi nelíbí, některého z mnoha českých chronických dlužníků a trochu mu nezkomplikovat život?